сабота, 31 октомври, 2020

ППД Загреб замина во изолација, Лино Червар мораше да менува

Селекторот на репрезентацијата на Хрватска, Лино Червар во последен момент мораше да направи промена во составот за натпреварите од Еуро купот бидејќи ракометарите од...

Моника Јанеска останува во Турција, но има нов клуб

Македонската интернационалка Моника Јанеска на стартот на новата сезона го смени клубот, но ќе остане во турскиот шампионат. Јанеска е како дома во Турција бидејќи...

Прво тестови, па тренинзи: Македонија комплетна во недела, последни доаѓат Лазаров и Митревски!

Македонската ракометна репрезентација од утре стартува со подготовките за квалификациските дуели за место на ЕП 2022 против Финска на домашен терен (04.11) и Швајцарија...

Нов протокол за организација на спортски натпревари – кои се препораките од Владата

По зголемиот број на позитивни случаи во Македонија, Владата заедно со Комисијата за заразни болести усвои нов прокотол за организација на спортски натпревари. Ракометната федерација...

Кулеш: Ќе се вратам за дуелот со Вардар

Левиот бек на Келце, Владислав Кулеш имаше повреда и требаше да отсуствува од терените најмалку еден месец. Сепак тој веројатно ќе се врати порано...

Канкараш и Тарабокија добија репрезентативен повик, но ќе останат во Скопје

Ракометарите на Металург, Бранко Канкараш и Марко Тарабокија, добија повици од селекторите на Црна Гора и Босна и Херцеговина за настап во националниот тим...

Нема навивање во сала, ама може пред ТВ: Македонија – Финска со пренос на...

Машката репрезентација на Македонија в среда ќе ги започне квалификациите за пласман на Европското првенство во Словачка и Унгарија во 2022 година. Прв ривал на...

Новите протоколи го ставија ракометот во Македонија во мирување

Ракометната федерација на Македонија објави соопштение во кое објавува дека поради новите протоколи натпреварувањата во нејзина надлежност се ставаат во мирување. Во продолжение во...

По фудбалот, застана и ракометот: РФМ ги суспендираше сите лиги поради новиот протокол

Ракометната федерација на Македонија ги извести сите клубови во машката Суперлига и Првата лига, како и во женските лиги дека...

Ракометот во мирување поради новиот протокол

Рокометната федерација на Македонија туку што објави соопштение дека согласно прококолите за организирање на спортски натпревари во услови на пандемија од Ковид 19, објавени...